COVID-19  šance žít

COVID-19 šance žít

Každá mince má dvě strany. Aktuální situaci lze vnímat minimálně dvěmi způsoby. Jeden z nich je panikařit nebo zachovat klid.

Věřím, že následující text vyzní tak, jak je myšlen, a to v dobré víře k zamyšlení. Považuji se za věčnou optimistku, která se snaží na všem vidět pozitiva, která jsou pouhým letmým pohledem neviditelná. 

Nevím jak vy, ale jsem nesmírně vděčná za to, co se aktuálně děje. Cítím, že je to v pořádku. Bylo jen otázkou času, kdy se něco vážnějšího stane. Tohle je asi to nejmenší. Představte si, kdyby byly celosvětové požáry, záplavy a padaly trakaře. Ale planeta Země k nám je nesmírně hodná. Můžeme být doma v bezpečí. Více se zajímat o své fyzické i mentální zdraví. Meditovat a vnímat svůj vnitřní hlas. 

Všude dobře, doma nejlíp

Dokonce někteří z nás jsme dobrovolně doma a jsme za to chváleni! Někteří nedobrovolně. Kolik z vás vždycky ráno nadává, že musí do práce a vůbec se vám nechce? Teď nemusíme a taky se nám to mnohým nelíbí. Zkusme se dívat na situaci z jiného, pozitivnějšího úhlu. 

Můžeme dělat věci, na které jsme neměli čas, začít cvičit, meditovat, číst knížky, přivrtat poličku, naučit se šít roušky, vygruntovat, vytřídit šatník, najít krabičkám víčka a dát všemu řád, ať neztrácíme čas hledáním věcí. 

Ujasnit si priority

Zahrát si na klavír, který bude někde pod vrtsvou prachu. Zpívat, tancovat, malovat, sblížit se s rodinou, hrát společenské hry (v rouškách), zavolat svým nejbližším, naplánovat dovolenou po Česku atd. Prostě cokoliv, na co vždy máme milion výmluv, proč nemáme čas. Jinými slovy, to nebyla naše priorita, protože čas je pouze o prioritách. 

Ti, kteří mají to štěstí a mohou pracovat z domova, spočítejte si, kolik času ušetříte dojížděním do práce nebo časem strávený v obchodňácích. Nepromrhejte tento vzácný čas, který nám byl darem. Zkuste být den, dva bez sociálních sítí, nesledovat každou chvíli zprávy. Moc se vám uleví. Pořádně se vyspite, odpočiňte a pak konečně dělejte věci, které jste neustále odkládali. 

Každý z nás má své cíle, sny, přání, teď je nejlepší čas na jejich realizaci.
A pokud je nemůžete v karanténě realizovat, tak si je alespoň naplánujte, jak své sny proměníte ve skutečnost.

Planeta Země řekla dost a vzala si dovolenou

Karanténa je pozitivním přínosem nejen pro nás, ale tím nejhlavnějším důvodem, proč se tohle všechno děje je naše planeta Země! Stejně jako my lidi občas potřebujeme vypnout, doplnit baterky, tak i planeta potřebuje dýchat. Nemá žádných 20-25 dní dovolené ročně + sick days. Poskytuje nám zázemí neskutečně dlouho. Ruku na srdce, nechováme se k ní zrovna hezky. Bylo otázkou času, kdy její pohár trpělivosti přeteče. No, tak se i stalo. Dokázala nás zastavit v našich hektických životech něčím tak maličkým, který je pouhým okem neviditelný. Co způsobí jeden vir? Paniku, strach, boj o přežití na straně lidstva. Navrácení života do přírody na straně planety. Země má konečně aspoň částečnou dovolenou od nás lidí. Má prostor se léčit od všeho, čím jsme ji zahltili. Uvidíme, kolik času bude potřebovat. 

Jsem moc zvědavá, až se časem ukáže, jak moc byl tenhle výpadek společnosti z uspěcháného života prospěšný pro přírodu. 

Doufám, že si uvědomíme následující. Méně je více a minimalismus je skvělý. Příroda je poklad. Rodina je základ. Všichni jsme si rovni. Vidět východ i západ slunce je darem.

Tím vším chci říct, pokud se na situaci podíváme do hloubky, z jiného úhlu, má obrovský smysl. Bude to mít hodně pozitivní dopad pro lidstvo a planetu. Ekonomicky to sice bude hrozný (nepohodlí nás donutí být kreativní a vymyslet nové cestičky), ale pozitiv je mnohem víc. Například pokud se z této lekce poučíme, nechá nás tu planeta žít i nadále. Je nádherné, jak se dokážeme semknout a pomáhat si. 

Obrovské díky patří především doktorům, sestřičkám, vědcům, lékarnicím, prodavačům, kurýrům aj., kteří se vystavují každým dnem nebezpečí nákaze. Nespí, nejí, jsou ve stresu a snaží se pomáhat všem nemocným. 

Kdy jindy, když né teď

Jak my jim můžeme pomoci? Třeba tím, že budeme ohleduplní, zodpovědní vůči všem. Budeme myslet pozitivně, podporovat imunitu, dostatečně spát, jíst zdravě. Nosit roušky, respirátory. Mýt si často ruce. Nechodit mezi lidi, pokud to není nezbytně nutné. Tím, že se udržíme zdraví a fit, pomůžeme nejen zdravotníkům, ale i svým bližním, kteří by mohli naši pomoc potřebovat. 

Pokud jste zdraví, využijte možnost zůstat doma k něčemu, co jste už léta odkládali. Nepromarněte tento čas. Nevíme kolik ho máme. A pokud jste vy nebo vaši blízcí onemocněli, přeji vám všem hodně síly a brzké uzdravení!

Závěrem bych chtěla říct. Nikdy nedostaneme lekci, kterou bychom nedokázali zvládnout. Buďme vděční a pamatujme, vše je pouze o přístupu, jak se k dané situaci postavíme. 

Silný není ten, který nikdy nespadne, ale ten kdo spadne nespočekrát, dokáže se zvednout a jít dál.

Všechno je v hlavě. To zvládneme! Opatrujte se a pevné zdraví!

Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *