Kulturní show

Kulturní show

Dnes v pátek jsme si opravdu přispali. Leželi jsme až do 8 hodin, což u nás není zvykem. Vstáváme brzo, abychom si užili co nejvíce dobrodružství :). Asi nás objevování krás ostrova Savai’i trochu zmohlo :D. Ale už jsme zpátky na ostrově Upolu u rodinky v Apii. Ti chodí každé ráno o půl 6 do kostela a každý večer se celá rodinka modlí růženec. Další zajímavostí je, že pokaždé, když projíždí okolo kostela, udělají křížek.

Nachystali nám opět velmi bohatou snídani, pomodlili jsme se a poprvé ochutnali místní šťavnatý ananas! Mňam mňam :). 

Vyrazili jsme do města, podívat se do katedrály a poté na kulturní show.

Immaculate Conception Cathedral

Impozantní katedrálu určitě nevynechejte. Nádherná je nejen z venčí, ale i uvnitř. Můžete vidět nádherné malby a pokud budete mít štěstí, zúčastníte se bohoslužby.

Kulturní show Samoa – Cultural Village

Jak se na kulturní show dostanete? Úplně jednoduše. Naproti nádherného kostela je informační centrum do kterého nemusíte chodit, pokud už víte, v jaký čas se show koná. Stačí jít dozadu do obrovské faly a posadit se. Místní už vás vtáhnou do děje :). 

Přinesou vám banánové listy, z kterých si uděláte mističku. Mezitím vám místní tanečnice a tanečníci zatancují jejich tradiční tance. 

A pak se všichni společně s průvodcem přesunute na první stanoviště, kde vám povykládají historii a ukáží názornou ukázku, jak se dělá LAVA LAVA (šátek kolem pasu neboli sukně).

Ukážou vám tvoření plátna z kůry a malování na něj. Vyřezávání. 

Poté vás náčelník vezme do “kuchyně”. Ukážou vám, jak rozdělávají oheň na kterém připraví rybu v banánových listech (místo alobalu), breadfruit a banana leaves plněné kokosovým krémem.

Další zastávkou je tzv. tatérský salón. Bohužel nám tuhe část nedovolili zdokumentovat. Muži se nechávají v určitém věku tetovat. Tetuje se na několik fází. Každá fáze trvá klidně aj pár dní. I přestože nejsem nadšenkyně tetování, líbí se mi místní symbolika. Tetování je v této kultuře velmi důležité, jedná se o významný rituál přechodu do dospělosti. Chlapec se stává mužem. Netetuje se klasicky jak to asi znáte, ale takovým malým kladívkem. Tetuje se na intimních místech, stehna, zadek, ruce, ramena a dost to bolí. Je přítomno několik dalších mužů, kteří drží muže pevně, aby se pod tatérskými rukami nehýbal. 

Na Samou nejezdí pouze cestovatelé, ale i milovníci tetování. Jejich láska k jejich tradičnímu tetování je tak silná, že přiletí na ostrov se nechat potetovat místním mistrem!

Jakmile vás průvodce provede všemi stanovištěmi, kde vám byly demonstrovány místní zvyky, vrátíte se zpátky k faly. Jídlo, které jste měli možnost vidět připravovat budete moci ochutnat. Dostanete každý porci do svých ručně vytvořených mističek z banánových listů. Mezitím co budete jíst, vás požádají o dobrovolný příspěvek.

Tuhle kulturní show bych doporučila určitě všem, i těm, kteří mají možnost bydlet s místními. I přestože budete spoustu věcí znát z vyprávění, stále se dozvíte něco nového a je fajn mít k tomu i názornou ukázku :).

Po skončení show jsme šli zpátky k rodince, odvezli nás ke strýčkovi v Maninoa na druhé straně ostrova. Relaxovali jsme, hráli na ukulele a zpívali. Navečeřeli jsme se, umyli a jeli zpátky do hor.

Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *